10.02.2009

Sevgililer Günü Kartı (Üç Boyutlu / Pop-Up)


Bu hafta sonu Sevgililer Günü olduğuna göre ben de evde kendi kendinize yapıp sevgilinize hediye edebileceğiniz üç boyutlu (pop-up) bir sevgililer günü kartı yaptım. (Gözüpek Cadılar blogu, sevgilinizi de düşünür.) Biraz fazla "pembe" ve fazla "kalpli" olmasının dışında bayağı hoş görünüyor.

(Fotoğrafları daha net ve ayrıntılı görebilmek için lütfen üzerlerine tıklayın.)

Malzemeler:
Üç farklı renkte karton
Makas
Maket bıçağı
Yapıştırıcı
Kalın yazan keçeli bir kalem
Kurşun kalem
Cetvel

Nasıl Yaptım:

İki farklı renkte kartonu, fotoğrafta gösterilen boyutlarda kestim. Üçüncü kartonun boyutları önemli değil, çünkü onun içinden kalp şekillerini kesip çıkaracağız.
Açık renkli kartonumun üzerine aşağıdaki çizgileri çizdim. Uzunlukları kenarlarına yazdığım gibi olacak. Dikdörtgenlerin arasındaki boşluklar da hizalı ve simetrik. (Ama siz öyle yapmak zorunda değilsiniz.)Kırmızı çizgiyle gösterdiğim yerler, dikdörtgen parçaların kat yeri olacak. Fotoğrafta görülen uzunlukları hesaplayarak, kırmızı çizgilerin olduğu yere siz de işaret koyun ve ardından dikdörtgenlerin sadece uzun kenarlarını maket bıçağı ile kesin.

Şimdi işin biraz zor olan kısmı başlıyor. Aşağıdaki fotoğrafta kırmızı çizgi ile gösterilen yerleri içe doğru, yani "vadi" biçiminde katladım. Sarı çizgi ile gösterilen yerleri ise dışa doğru, yani "dağ" biçiminde katladım. (Siyah, kesikli çizgiyi dikkate almayın.)
Bu katlamalar sonucunda şöyle bir şekle sahip olmamız gerekiyor:
Bu üç boyutlu kartımı, fon olarak kestiğim daha büyük karton parçasının üzerine yapıştıracağım. Bunun için büyük kartonun kenarlarından ikişer santim içeride yer alan bir çerçeve çizdim. İçteki üç boyutlu kart, bu çerçevenin içerisine yapıştırılacak. Büyük kartonumu ikiye katladım ve küçük kartımın önce bir yarısına, sonra diğer yarısına yapıştırıcı sürerek çerçevenin içine yapıştırdım:
Kartımın kabası tamamlandı. Artık süslemelere geçebilirim. Bunun için üçüncü renkteki kartonumdan ve diğer kartonların artan kısımlarından değişik şekil ve boyutlarda kalpler kesip çıkardım.
Helezon şeklindeki kalbi yapmak için, kartondan çıkardığınız bir kalbi aşağıda gösterilen okların yönünde çizgileri takip ederek kesin (tabi mümkünse benim çizdiğim kadar eğri kesmeyin). Bu helezonlardan iki tane aynı boyutta yapın. Ayrıca üzerine mesajınızı yazmak için de dikdörtgen (veya benimki gibi yamuk) bir parça kesin. Bunun üzerine kalın kaleminizle artık ne isterseniz onu yazın.
Helezon kalplerinizi, kartınızın kabasındaki platformlardan kenardakilerin üzerine, yalnızca bir uçlarından yapıştırın. Mesajınızı ise ortadaki platforma yapıştırın. Bundan sonra kartınızı kalplerle istediğiniz gibi süsleyin:İşte bu kadar! Kartınızı kapattığınızda normal bir kart gibi duracak ama açınca içinden kalpler fırlayacak. Artık sevgililer günü hediyesi için para harcamanıza gerek kalmadı! (Gözüpek Cadılar, el yapımı olmadığı sürece, sevgililer günü hediyesine karşıdır.)

10 yorum:

nrhnmrl dedi ki...

çok güzel ya ellerinize sağlık harika olmuş :=)

beyman dedi ki...

harika yaa :))))

beyman dedi ki...

harika yaa :))))

d e m e t dedi ki...

Teşekkürler güzel yorumlarınız için :)

Neslihan dedi ki...

Ne zamandır yapamadığım sitemdeki bağlantılar düzenleme işini bitirdim.
Sizin linkinizi de koydum.
Sadece haber vermek istedim.
Kolay gelsin.

Neslihan dedi ki...

Ne zamandır yapamadığım sitemdeki bağlantılar düzenleme işini bitirdim.
Sizin linkinizi de koydum.
Sadece haber vermek istedim.
Kolay gelsin.
www.anneleringunlugu.com

d e m e t dedi ki...

Hairkasınız, çok teşekkür ederim!
Böyle şeyler beni daha fazla üretmeye teşvik ediyor :)

d e m e t dedi ki...

Ben de abone oldum güzel sitenize

네슬리한 http://koreyiseviyorum.blogspot.com/ dedi ki...

ay çok güzel olmuş,süper bir fikir!

yelizzz dedi ki...

ben yaptım valla=) askerde olan sevgilime değişik bi sevgililer günü kartı yapmak istiyodum... süper oldu=) hediyemin üzerine koycm;)