2.02.2009

Kimonolu Kağıt Japon Bebeği : Washi Ningyo


Bu hafta Gözüpek Cadılar için Japonların origami kağıtlarından (washi) yaptıkları kağıt bebeklerden (ningyo) yapmayı denedim. Japanese Paper Dolls veya Washi Ningyo diye adlandırılan bu kağıt bebekler aslında pek de "origami" sayılmaz çünkü yapılışı sırasında hem kesip biçiyor, hem de yapıştırıyorsunuz ki bunların geleneksel origami sanatçılarının pek de hazzetmediği eylemlerden olduğunu biliyoruz. Yine de işin içine bir miktar paper folding yani kağıt katlama da giriyor elbette. İşte benim yaptığım kimonolu kağıt japon bebeği. (Kağıt Geyşa da diyebiliriz belki)


(fotoğrafları daha ayrıntılı ve kaliteli görebilmek için üzerlerine tıklayın)


Hangi Malzemeler?
Kendi tasarladığınız bir kimono için istediğiniz renk ve desende malzemelerden yararlanabilirsiniz. Ama ben işte şu malzemeleri kullandım:

Kimono için kırmızı desenli bir peçete
Yakası ve tokaları için parlak sarı grapon kağıdı
Kuşağı ve eteği için kırmızı karton
Saçları için siyah karton
Yüzü için beyaz karton
Yuvarlak şablonlu cetvel
Makas
Maket bıçağı
Yapıştırıcı

Nasıl Yaptım?

Önce siyah ve beyaz kartonlar üzerine, yuvarlak şablonların ve cetvelin yardımıyla aşağıdaki şekilleri çizdim ve kesip çıkardım:İpucu: Geyşamın saçını süslemek için kullanacağım iki yamuk şekli elimle rastgele çizdim. Siz de kafanıza göre istediğiniz saç şeklini çizebilirsiniz. Geyşanın yüzü olan beyaz daire, saçları olan siyah daireden biraz daha küçük olmalı. Son resimde saçları oluşturacak siyah kartonun üzerine görüldüğü gibi bir çizgi çektim ve bu çizgi boyunca maket bıçağı ile bir yarık açtım. Buradan geyşanın yüzü olan beyaz karton parçasının bir kısmı geçecek, bu yüzden çizginin boyu yaklaşık olarak yüz dairesinin çapı kadar olmalıdır.

Geyşanın yüzünü, saçlarındaki yarıktan yarısına kadar içeri soktum. Sarı grapon kağıdını çubuk şeklinde katlayarak iki tane de saç tokası ekledim ve bütün parçaları yapıştırıcı yardımıyla aşağıdaki gibi birleştirdim:Şimdi sıra kimonoya geldi. Peçetem biraz büyükçe olduğu için dört kenarından keserek biraz daha küçük bir kare haline getirdim ve üçgen halinde ikiye katladım. Kimononun yakası için sarı grapon kağıdından bir şerit kestim. Şeridin boyu, üçgenin uzun kenarından biraz daha uzun olmalı:
Yaka için kestiğim şeridin kenarlarını içe doğru katladım ve üçgen peçetenin uzun kenarını bu şeritle yapıştırarak kapattım:
Sonra geyşamın kafasını saçları arkada kalacak şekilde üçgen kimononun orta yerine yerleştirdim (yapıştırdım) ve aşağıdaki gibi katlayarak kimonomu oluşturdum. Bu katlamaları yaparken parçaları boydan boya değil, birer noktasından hafifçe yapıştırmanız yeterli:Kimononun kuşağını yapmak için kırmızı kartondan küçük, dikdörtgen bir parça kesip arkasına yapıştırıcı sürerek aşağıdaki gibi göğüs kısmına (daireyle işaretlediğim yere) yerleştirdim:
İçteki etek için de kırmızı kartondan bir parça kestim ve ucuna yapıştırıcı sürerek, peçete katlarının en alttakinin hemen üzerinden içeriye doğru soktum. Bu etek parçası, aşağı doğru sarkan yaka parçalarından biraz daha aşağıda kalmalı:
İşte kağıt geyşa tamamlandı. Yanına küçük bir origami turna kuşu ve bir de kelebek ekledim. Paspartu için de internetten bulduğum güzel bir desenin çıktısını aldım ve kimonolu Japon kağıt bebeğim çerçevelenmeye hazır hale geldi :


8 yorum:

nrhnmrl dedi ki...

ellerinize sağlık çok cici görünüyor

d e m e t dedi ki...

teşekkür ederiim:)

MELİSA dedi ki...

Eline sağlık arkadaşım.
Çok güzel kaliteli duruyor.
Seni izlemeye almak istiyorum.
izleyiceler butonunu kendi bloğuna eklermisin?
Sevgilerle

d e m e t dedi ki...

Çok teşekkür ederim, izleyiciler butonunu hemen arayıp buluyorum :)

burcu'nun mutfagi dedi ki...

super bir blog ellerinize sağlık.... bilgilerinizi bizle paylaştığınız içinde ayrıca teşekkürler...

sesiber dedi ki...

Yapılanlar kadar anlatımlar da çok güzel. Ellerinize, yüreğinize sağlık.

d e m e t dedi ki...

Teşekkürler. Umarım bir faydası oluyordur :)

네슬리한 http://koreyiseviyorum.blogspot.com/ dedi ki...

çok güzel olmuş,bayağı zahmetli ama çok güzel yapmışsınız.. ellerinize, emeğinize sağlık.