10.01.2009

Origami Şans Yıldızları


Gözüpek Cadılar bloguma şans getirmesi için ilk elişi projem olarak bir şişe dolusu origami şans yıldızı yapmaya karar verdim! Lucky Star diye adlandırılan bu origami yıldızların sahibine şans getirdiğine inanılıyor. Bu yüzden de daha önce şansa ihtiyacı olan birkaç arkadaşıma küçük kavanozlar içerisinde minyatür yıldızlar katlayıp hediye ettim. Bir kez de ev hediyesi olarak kocaman bir vazonun içine bu origami yıldızlardan doldurdum.Hangi Malzemeler?


Kırtasiyeden alınabilecek renkli fotokopi kağıtları
Makas veya maket bıçağı
Desensiz ve renksiz boş bir şişe, kavanoz veya vazo


Nasıl Yaptım?

Origami Şans Yıldızı projem için önce şık bir şişe buldum:
Yıldız yapmak için, klasik origami modelleri gibi kare değil, şerit halindeki kağıtlar kullanılıyor. Ben de seçtiğim koyu yeşil, açık yeşil ve sarı renkli kağıtları şeritler halinde kestim:
Yıldızların nasıl katlanacağını gösteren diagramları veya videoları internet üzerinden bulmak mümkün. Benim yararlandığım açıklamadan faydalanmak için buraya tıklayabilirsiniz veya aşağıdaki resimden yararlanabilirsiniz:


(kaynak)İpuçları: 1. Başlangıçta yamuk yumuk yıldızlar katlama ihtimaliniz çok yüksek. Ben de neredeyse vazgeçmeme sebep olacak kadar çok yamuk yıldız katlayıp çöpe attım. Ama eninde sonunda güzel yıldızlar katlamayı başarıyorsunuz. Bu yüzden yapamıyorum deyip bırakmamak gerekiyor.
2. Şeride attığınız ilk düğümün kenarlarını parmağınızla ezerek düzeltmeyin. Mümkün olduğu kadar bombeli kalsın. Şeridin kalanını sararken de kenarları düzleştirmeyin. Çünkü sonradan kenarlarından bastırarak yıldız şekli vermek zorlaşıyor.

İşte yıldızlarım birikiyor:Yeteri kadar katladıktan sonra şişemi yıldızlarla doldurudum.
İşte bu kadar.

Origami fanatikleri arasında bir hayli yaygın olan bu model, farklı renkte kağıtlardan katlandığında ve orjinal bir biçimde düzenlendiğinde çok dekoratif olabiliyor. Ayrıca yıldızları vernikledikten sonra küpe, bilezik ve kolye haline de getirebilirsiniz.

14 yorum:

Nur dedi ki...

çok güzel olmuş ellerinize sağlık

Çiğdem dedi ki...

Yapabileceğimi pek sanmıyorum,ama çok güzel olmuş yıldızlar...Karışmak gibi olmasın ama bu harf doğrulatmayı kaldırmak
daha iyi bence ,selamlar.

d e m e t dedi ki...

Teşekkür ederim yorumlarınız için, çok memnun oldum. Yıldızlar gerçekten zor değil, eminim yaparsınız. Kelie doğrulamayı da hemen kaldırdım, farkında değildim, sağolun.

nrhnmrl dedi ki...

aaaaaaaa bunu deneyeceğim teşekkürler ayrıcada ellerinize sağlık dilerim şans getirir.:=)

nrhnmrl dedi ki...

blogunda yeniymiş şimdi fark ettim ben nedense yeni yılın ilk projesi olarak yaptığını düşündüm neyse blogunda hayırlı olsun arkadaşlarıma senide ekliyorum dilersen sende beni ekleyebilirsin kolay gelsin.

d e m e t dedi ki...

sevgili nrhnmrl teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.. ben de sizi eklemek isterim ama nasıl yapacağımı bilemiyorum :)

d e m e t dedi ki...

sanırım becerdim :)

berna dedi ki...

süper olmuş demetçim ellerine sağlık özenerek takip etmeye devam ediyorum:)))))))

d e m e t dedi ki...

eheh.. teşekkür ederim canım

sece dedi ki...

Demeeet ellerine sağlık. Harikulade gözüküyorlar :) Bir gün ben de deneyeceğim... diğer origami örneklerini de bekliyoruz.

remoto dedi ki...

demetçim canım yıldızların şans getiriyo bence, bana öyle geldi :))

d e m e t dedi ki...

hehheh.. teşekkür ederim süpersiniz :)

özi dedi ki...

elinize sağlık renk uyumlarıda çok hoş olmuş.

d e m e t dedi ki...

çok teşekkür ederim :)